چگونه از استرس رها شويم

اين روزها استرس در همه جا، فضاى خانه، محيط كار، محيط هاى آموزشى، در جمع دوستان و هر جاى ديگرى كه فكرش را بكنيد، ممكن است وجود داشته باشد، بنابراين همه ما كم و بيش آن را مى شناسيم. در واقع موضوع كنترل استرس براى همه جالب توجه است. هر يك از ما دائم در معرض استرس هستيم و اين موضوع به اندازه اى مهم است كه متخصصان و پزشكان زيادى روى آن كار كرده و تعاريف زيادى براى آن ارائه كرده اند. از جمله اين كه استرس پاسخ معمولى بدن به همه تقاضاهايى است كه از وى مى شود يا هماهنگى با توقعات بسيار نابجا كه عوامل استرس زا نام دارد. شايد استرس در بدو امر و در مراحل اوليه چندان مهم نباشد، اما در طولانى مدت و در غلبه با مشكلات، اين ترس و استرس است كه شما را از پاى در مى آورد، نه مشكل استرس آفرين!

راه هايى وجود دارد كه با بهره گيرى از آنها مى توانيد هرچه بهتر بر استرس غلبه كنيد:
* يك نفس عميق بكشيد: اين نخستين كارى است كه شما بلافاصله براى رهايى از اضطراب و تنش مى توانيد انجام دهيد. در واقع خود عادت كنيد كه هميشه در رويارويى با استرس، ابتدا نفس عميقى بكشيد تا بتوانيد بعد از آن خود را براى نبرد با استرس و نگرانى مجهز كنيد؛ بدين ترتيب شما نيمى از راه را رفته ايد و نيم ديگر آن شناختن عوامل استرس زا است.

* برقرارى ارتباط با ديگران: در شرايطى كه شما دچار استرس بوده و مضطرب هستيد، اگر بتوانيد با يك دوست صحبت كنيد يا به نحو دلخواه خود با ديگران ارتباط برقرار كنيد، كمك زيادى به خود خواهيد كرد. اگر نمى توانيد احساسات خود را بيان كرده يا با كسى صحبت كنيد، مى توانيد آنچه را مى خواهيد بگوييد، بنويسيد. يك دفترچه براى خود كنار بگذاريد و هر چيزى كه شما را آزار مى دهد، در آن يادداشت كنيد. در واقع نوشتن احساسات نوعى درمان به حساب مى آيد كه بسيار مؤثر است.

* خنديدن: سعى كنيد بار ديگر از حس شوخ طبعى خود استفاده كرده و موقعيت هاى شاد و مفرح براى خود بيافرينيد. دورنمايى از لذت هاى شادى بخش و مفرح براى خود ترسيم كنيد. با عده اى از دوستان در حالى كه غذا و نوشيدنى مورد علاقه خود را مى خوريد، با نقل خاطرات شاد و پرداختن به مسائل مورد علاقه خود لحظات شادى را براى خود بيافرينيد. گاهى بازى كردن با كودكان، غلغلك دادن آنها و شنيدن نواى خوش قهقهه شان مى تواند شما را هم شاد كرده و به عوالم كودكانه رهنمون كند. باور كنيد اين بهترين دارويى است كه مى توانيد براى رهايى از اضطراب و استرس بيابيد.

* ورزش كنيد: يكى از بهترين راه هايى كه شما مى توانيد در مقابله با استرس به آن بپردازيد، ورزش كردن و حفظ تناسب اندام است؛ بدين ترتيب كه سعى كنيد با انجام فعاليت هايى مانند يوگا، نرمش، يا دو تا حد زيادى به آرامش دست يابيد. لذت و شادابى كه پس از شنا به دست مى آوريد آنقدر مؤثر و آرامش بخش است كه شايد هيچ چيز ديگرى نتواند جاى آن را بگيرد. البته نرمش ها و ورزش هاى ديگر نيز با آزاد ساختن آندروفين موجب نشاط و شادابى بيشتر شما مى شود. همچنين خوردن شكلات هم بسيار مؤثر است و حس خوبى به شما مى دهد (البته به خاطر داشته باشيد كه در خوردن شكلات زياده روى نكنيد)‎/

* منظم باشيد: يكى از مهم ترين عواملى كه موجب اضطراب و استرس مى شود، احساس بى نظمى و غرق شدن در كارهاى روزمره است، وقتى شما احساس مى كنيد براى انجام كارهايتان به اندازه كافى دقت نداريد، بكوشيد نظم را رعايت كنيد و با در نظر گرفتن اولويت هاى هر يك از كارها، تك تك آنها را در زمان مناسب انجام دهيد. در نظر بگيريد وقت و زمان خود را مديريت كنيد و به گونه اى مهار امور را در دست بگيريد كه بتوانيد استرس و اضطراب ناشى از كمبود وقت خود را كمتر كنيد.گاهى انجام كارهاى پيش بينى نشده، استرس شما را بيشتر مى كند، اما بايد بتوانيد با نظم بخشيدن به امور، به خوبى از عهده انجام آنها برآييد.

* احساس آرامش كنيد: روشن كردن شمع معطر كه رايحه خوشى مانند لَوِنْدِر (اسطوخدوس) داشته باشد، مى تواند به شما احساس آرامش و نشاط بدهد و موجب شود كه به آرامش بيشترى دست يابيد.
به موزيك مورد علاقه خود گوش بدهيد و با انجام ريلكسيشن و رهاسازى جسم و روح خود به آرامشى دست يابيد كه تاكنون آن را حس نكرده ايد.

همچنين مى توانيد به طبيعت برويد و با گوش دادن به صداى باد، هنگامى كه در ميان ساقه و تن درختان مى پيچد يا در كنار ساحل با تماشاى امواج دريا، احساس آرامش كنيد.

* از مناظر طبيعت لذت ببريد؛ از منزل بيرون برويد و از هواى آزاد لذت ببريد. به تماشاى يك نمايشگاه هنرى برويد و از آن لذت ببريد. يك نوشيدنى گرم بنوشيد و از طعم خوش يك شكلات سياه لذت ببريد.
ماساژدرمانى هم بسيار مؤثر است. اگر دوست داريد مى توانيد لحظاتى را در تنهايى و سكوت بگذرانيد و آرامش را تجربه كنيد. يك دوش آب گرم بگيريد.

* هيچ كارى انجام ندهيد: گاهى نياز است كمى از ديگران فاصله بگيريد. اگر لازم بود در اتاق را ببنديد. پنجره را باز كنيد.
يك گوشه بنشينيد و لحظاتى استراحت كنيد. در نبرد با استرس به ذهنتان بياموزيد كه براى از بين بردن آن به انجام مديتيشن بپردازيد.

* كارهاى مورد علاقه تان را انجام دهيد: به موزيك هاى شاد گوش دهيد. اوقات مفرح و شادى را براى خود فراهم آوريد و هيچ گاه خود را فراموش نكنيد.

* به مديتيشن بپردازيد: اگر با انجام همه اين كارها باز هم احساس استرس و اضطراب مى كنيد و نمى توانيد به اين نبرد با استرس پايان دهيد، از مديتيشن غافل نشويد. تمركز داشتن و خالى كردن ذهن از اضطراب و جايگزين كردن آن با آرامش، همچنين تماشاى ويدئوكليپ هاى آرامش بخش موجب مى شود اشتياق بيشترى داشته باشيد و به ذهن تان اجازه مى دهد تا از هرگونه تشويش و نگرانى رهايى يابيد.
راهنمايى بيشتر:
* از انتخاب خود آگاه باشيد؛ پيوسته از روى آگاهى تصميم بگيريد. شما هميشه يك انتخاب داريد؛ پس آگاهانه آن را برگزينيد.
* «نه» گفتن را بياموزيد. به خاطر داشته باشيد شما نمى توانيد هميشه به درخواست ديگران پاسخ مثبت دهيد و حق داريد هر وقت مى خواهيد به آنها پاسخ منفى بدهيد.
* ياد بگيريد چطور به ديگران مسئوليت بدهيد و بعضى كارها را به آنها واگذار كنيد؛ بنابراين سعى نكنيد هميشه همه كارها را خودتان به تنهايى انجام دهيد.

منبع: ايران