هر آنچه که از ویتامین ث می‌خواهید

باشگاه خبرنگاران: ویتامین c و آسکوربیک اسید، یک ویتامین محلول در آب است که برای رشد و عملکرد طبیعی بدن لازم است.
ویتامین ث، در تشکیل کلاژن نقش دارد. کلاژن یک نوع پروتئین است که در تشکیل پوست تاندون ها و ترمیم بافت ها شرکت می کند.
این ماده مغذی یکی از مهمترین آنتی اکسیدان های مورد نیاز بدن است.
بر اساس این گزارش، ویتامین ث فواید بسیاری دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: ویتامین ث اگر چه در پیشگیری از سرماخوردگی نقش ندارد اما طول دوره بیماری را کوتاه کرده و عوارض این بیماری را کاهش می دهد.
مصرف این ویتامین باعث جذب بهتر آهن در بدن می شود و برای افرادی که دچار کم خونی هستند توصیه می شود در صورت مصرف کردن ویتامین ث بدن می تواند عفونت را از بین ببرد.این ویتامین سبب افزایش استحکام لثه ها و دندان ها می شود.همچنین در بهبود بیماری های قلبی و عروقی موثر می باشد.
از طرفی دیگر، کمبود ویتامین ث سبب ایجاد مشکلاتی در بدن می شود که موارد زیر از جمله این مشکلات هستند: خشکی و شکنندگی موها، التهاب و خونریزی لثه ها-خشک و فلس فلس شدن پوست، کاهش سرعت التیام زخم ها، خون مردگی آسان، خون ریزی بینی، درد و التهاب مفاصل کاهش قدرت غلبه بر عفونت و نیز افزایش وزن به دلیل کاهش سرعت سوخت و ساز بدن.
گفتنی است، کمبود ویتامین ث علاوه بر مشکلات جسمی علائمی مثل افسردگی، خستگی بیش از حد، بروز ناگهانی رفتارهای عصبی و هیجانات زیاد را بروز می دهد.
فهرست مواردی که سرشار از ویتامین ث می باشند: آب پرتقال، گل کلم، توت فرنگی، فلفل سبز، برگ شلغم، طالبی، اسفناج، گوجه فرنگی، آناناس، نخود فرنگی، جگر گوساله، نارنگی، کیوی ، سیب زمینی ، فلفل دلمه ای، کدو حلوایی، کلم چینی و بروکلی. 

لینک های مهم