میوه و سبزی، بهترین منبع آنتی اکسیدان و جلوگیری از سوختن ماهیچه

مصرف آنتی اکسیدان برای ورزشکاران لازم است. اما این که از چه راهی میزان آنتی اکسیدان لازم را دریافت کنند، موضوع مهمی است. به گزارش ایسنا، خوردن میوه‌ها و سبزیجات بهترین راه برای دریافت آنتی اکسیدان است.

ورزشکاران انرژی بیشتری می‌سوزانند، بنابراین اکسیژن بیشتری نیز مصرف می‌کنند، به همین دلیل دانشمندان معتقدند که این افراد باید از آنتی اکسیدان بیشتری استفاده کنند. چطور می‌توان به بهترین شکل ممکن آنتی اکسیدان دریافت کرد؟ بعضی از ورزشکاران از مکمل‌هایی همچون ویتامین C و E استفاده می‌کنند. نظراتی که درباره دریافت آنتی اکسیدان در بین محققان وجود دارد، متفاوت است.

ارتباط بین بالا رفتن میزان آنتی اکسیدان بدن و بالا رفتن کارایی ورزشکاران هنوز کاملا قطعی نیست. نتایج مختلف تحقیقات شاید به این دلیل باشد که خیلی از مطالعات تنها بر روی یک آنتی اکسیدان خاص مثلا ویتامین C یا E متمرکز شده‌اند.
اخیرا مواد شیمیایی که می‌توانند به اندازه آنتی اکسیدان در بدن مفید باشند، مورد توجه قرار گرفته‌اند. تحقیقات نشان داده‌اند که دریافت سه گرم ویتامین C قبل و بعد از تمرینات استقامتی سنگین می‌تواند سوختن عضلات را کمتر کند و آسیب کمتری به ماهیچه‌ها می‌رسد.
بیشتر نتایج نشان داده‌اند که دریافت آنتی اکسیدان تاثیرات مثبت بیشتری دارد تا تاثیرات منفی. میوه‌ها و سبزیجات دارای میزان زیادی آنتی اکسیدان هستند و می‌توانند دهها و یا صدها برابر بیشتر از مکمل‌ها، آنتی اکیسدان وارد بدن کنند.
تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که خوردن سبزیجات و میوه همراه با میزان کمی مکمل می‌تواند چهار برابر بیشتر از تنها خوردن مکمل‌ها به بدن آنتی اکسیدن برساند.
نتایج دیگری که درباره میوه‌ها و سبزیجات به دست آمده است، نیز بسیار امیدبخش است:
- دوچرخه‌سواران می‌توانند با خوردن انگور، کشمش قرمز و تمشک میزان آسیب دیدگی‌های ماهیچه ای خود را کاهش دهند.
- ورزشکاران استقامتی که از آب گیلاس قبل و بعد از ورزش استفاده کنند، سوزش ماهیچه‌ای کمتری خواهند داشت و قدرت بیشتری پیدا می‌کنند.
بهتر است برای دریافت آنتی اکسیدان از انواع مختلف آن با هم استفاده کنید. معمولا هر چقدر رنگ میوه‌ها تندتر و تیره‌تر باشند، آنتی اکسیدان بیشتری دارند. میوه‌ها و سبزیجات قرمز بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات سبز آنتی اکسیدان دارند و سبزیجات سبز بیشتر از سبزیجات سفید این خاصیت را دارا هستند.
یکی از روش‌های علمی تشخیص میزان آنتی اکسیدان میوه‌ها و سبزیجات بر اساس میزان جذب رادیکال اکسیژن یا ORAC آنهاست. مواد غذایی که ORAC بیشتری دارند، آسیب دیدگی‌ را کمتر می‌کنند. موادی که ORAC بالایی دارند عبارتند از : انواع توت‌ها، تمشک و غیره که در هر 100 گرم 1000 / ORAC دارند و مواد غذایی که ORAC کمتری دارند عبارتند از کاهو، خیار، گل کلم، کرفس و موز.
توصیه شده است که برای سلامتی بیشتر خود روزی 7000 واحد ORAC دریافت کنید. درست است که مکمل‌هایی فروخته می‌شوند که گفته می‌شود خوردن آنها 20 هزار ORAC به بدن وارد می‌کند، اما هنوز هم مصرف میوه‌ها و سبزیجات مطمئن‌تر است.