کابینت، چشم و چراغ آشپزخانه

نصب يک کابينت مناسب مي تواند جلوه اي کم نظير به چيدمان آشپزخانه شما ببخشد.
يکي از مهم ترين قسمت هاي خانه براي بيشتر خانم ها آشپزخانه است و البته اولين چيزي که در هر آشپزخانه اي به چشم مي آيد کابينت هاست. پس اگر مي بينيد که کابينت هاي شما کهنه، قديمي و رنگ و رو رفته شده اند بهتر است به فکر انتخاب انواع جديد و مدرن تري باشيد. در اين زمينه ترفند هايي براي نو کردن کابينت هاي قديمي وجود دارد اما اگر هيچکدام از آنها براي کابينت هاي شما جواب نداد چاره اي جز تعويض شان نداريد.
به هر حال اگر به هر علتي مي خواهيد کابينت هاي تازه اي مثلا براي خانه در حال ساخت تان انتخاب کنيد بهتر است درباره اين بخش از دکوراسيون خانه اطلاعات بيشتري داشته باشيد تا هر روز وقتي ساعت هاي زيادي را براي آشپزي در اين مکان صرف مي کنيد، از داشتن آشپزخانه اي زيبا و دلنشين خوشحال و راضي باشيد.

فلزي هاي خارج از رده
اين روزها تقريبا درهيچ خانه نوسازي کابينت فلزي پيدا نمي شود چون اين کابينت ها تقريبا از رده خارج شده اند و کابينت هاي ام دي اف در رنگ هاي شيک و مدرن جايي براي انواع فلزي باقي نگذاشته اند. با اين وجود اگر خيلي اصرار داريد که براي بخشي از فضاي خانه يا آشپزخانه کابينت فلزي بخريد بايد بدانيد که براي تهيه کابينت هاي فلزي از ورقه هاي سياه يا گالوانيزه استفاده مي شود که نوع گالوانيزه به دليل کيفيت بهتر، کاربرد بيشتري دارد.
گاهي هم مي توانيد ترکيبي از کابينت هاي چوبي و فلزي داشته باشيد. به طور مثال اگر در حال حاضر کابينت فلزي داريد و به فکر تغييري در دکوراسيون آشپزخانه هستيد، مي توانيد فقط در هاي کابينت را تعويض کنيد. بدين ترتيب ظاهر آشپزخانه شما با هزينه اي به مراتب کمتر، تميز و تازه مي شود.

چوبي هاي کمياب
اين روزها در بين وسايل چوبي و به ويژه کابينت ها کمتر مي توانيد چوب طبيعي پيدا کنيد. بيشترکابينت هاي پيش ساخته اي به چشم مي خورند که براي خانه هاي مدرن مناسبند. بنابراين اگر به فکر داشتن کابينت هاي تازه اي با چوب طبيعي و کلاسيک هستيد، چاره اي نداريد جز اينکه ساخت چنين کابينت هايي را به نجار سفارش دهيد که البته هزينه شما را چند برابر مي کند.

 


روکش کابينت ها
نکته ديگري که هنگام انتخاب کابينت ها بايد به آن توجه کنيد، روکش کابينت هاست. اين روکش ها عبارتند از لترون، پي وي سي، فرميکا، ام دي اف، ملامينه و ... روکش لترون طرح و نقش هايي شبيه چوب دارد اما برجسته نيست. لترون در برابر آب، ضربه، نور و ساييدگي مقاوم بوده و در مجموع استحکام خوبي دارد. سطوح ملامينه و فرميکا هم با داشتن خاصيت ضدخش، عمر مفيد زيادي دارند.
روکش هاي ام دي اف اغلب ساده و بدون طرح هستند اما اگر مي خواهيد کابينت هاي شما سطحي کاملا صاف نداشته و مانند چوب طبيعي خطوط برجسته اي داشته باشد، به خريد کابينت هايي با روکش پي وي سي فکر کنيد. اين روکش ها در برابر رطوبت مقاومند اما نقطه ضعف شان حساسيت در مقابل نور خورشيد است.

سنگ مصنوعي براي پيشخوان
صفحات سنگ مصنوعي نسبت به سنگ هاي طبيعي سبک تر هستند و از مقاومت خوبي هم برخوردارند. ارزان ترين نوع سنگ هاي مصنوعي به رنگ سفيد خامه اي ست و هر چقدر سنگ مصنوعي رنگي و رگه دار تر باشد، قيمتش هم بيشتر مي شود. البته به جاي سنگ هاي مصنوعي مي توانيد از ام دي اف يا ساير فيبرها و حتي سنگ طبيعي هم براي ساخت پيشخوان ها استفاده کنيد.

درهاي بي صدا
انتخاب لوازم جانبي خوب و مناسب درست به اندازه بدنه زيبا و بادوام اهميت دارد. بنابراين نبايد آنها را از قلم بيندازيد. از جمله لوازم جانبي اصلي کابينت ها لولا و دستگيره ها هستند. يادتان باشد که بهترين نوع لولاها براي در و کشوي کابينت، نوع سيلندري است. مزيت مهم لولاي سيلندري اين است که باعث مي شود هنگام باز و بسته کردن کابينت سرو صدا ايجاد نشود. بعضي از آنها ضربه گير مکانيکي هم دارند که با داشتن آنها حتي اگر در کابينت را محکم رها کنيد، باز هم آرام و بي صدا سرجاي خودش بر مي گردد. اين لولاها دوام و مقاومت بيشتري دارند.

چشم و چراغ آشپزخانه
در مورد انتخاب دستگيره ها هم بايد گفت که دستگيره خوب بايد به اصطلاح خوش دست باشد و با استفاده از آن کابينت به راحتي باز و بسته شود. البته اکثر کابينت هاي پيش ساخته دستگيره و لولا هم دارند اما اگر از ظاهر يا عملکرد شان خوشتان نمي آيد، مي توانيد از همان ابتدا تعويض شان کنيد.

سفارش به نجار
در حال حاضر اغلب کابينت ها وارداتي و پيش ساخته هستند. يعني اندازه مشخصي دارند و قطعات آنها از قبل ساخته شده است. بنابراين امکان اينکه بخواهيد تغييرات عمده در اندازه يا طرح آنها ايجاد کنيد کم است. پس اگر آشپزخانه شما ويژگي ساختماني خاصي دارد که نمي توانيد کابينت هاي پيش ساخته را به خوبي داخل آن جاي دهيد يا دلتان مي خواهد که کابينت ها را با سليقه خودتان سفارش دهيد، بايد ساخت اين کابينت ها را به يک نجار خوش قول و ماهر بسپاريد. در اين صورت نتيجه کار براي تان رضايت بخش تر است.