چه نکاتی را باید در مورد کابینت ها مد نظر بگیریم ؟

شما هم اين جمله معروف را شنيده ايد که قلب هر خانه اي آشپزخانه آن خانه است . هر آشپزخانه مي تواند کوچک و بزرگ ، ساده يا امروزي و مدرن باشد . اما آن چه که مهم است نحوه چيدمان وسايل و ظرف و ظروف که مورد نياز خانم خانه است مي باشد . آن زمان که مادر بزرگ هاي ما جوان بودند و زندگي مشترک شان را تازه آغاز کرده بودند خبري از اين نوع کابينت هاي امروزي نبود و آن ها تمامي وسايل شان را داخل صندوق چه هاي چوبي قرار مي دادند .

کابينت آشپزخانه
اما امروزه انواع و اقسام کابينت ها در طرح ها و رنگ هاي متفاوت به کمک خانم هاي خانه دار آمده است تا بتوانند به راحتي لوازم شان را داخل آن جاي دهند و هم زيبايي آشپزخانه شان را چند برابر کنند . با همه اين ها امروزه هزينه تهيه و نصب انواع کابينت ها که ديگر جزئي از ملزومات يک آشپزخانه مي باشد بسيار گران تمام مي شود و تعداد زيادي از مردم توانايي اين را ندارند که هر چند وقت يک بار کابينت هاي آشپزخانه شان را عوض کنند ، بنابراين به نظر مي رسد که بايد افراد نحوه مراقبت و نگه داري از کابينت ها را آموزش ببينند که اين آموزش با توجه به هزينه بالاي خريد و يا تعويض آن ها از اهميت بسيار زيادي برخوردار مي باشد . در ادامه مطالب شما را با نحوه مراقبت و تميز نگه داشتن انواع کابينت ها آشنا مي کنيم :

هر چه مراقبت بهتر باشد عمر وسيله طولاني تر خواهد شد .
متأسفانه بسياري از خانواده ها نمي دانند که چطور بايد از کابينت آشپزخانه شان نگه داري کنند ، و اين کاملا طبيعي است که کابينت در اين گونه خانه ها خيلي زود تر خراب مي شود . اما با استفاده از روش هايي که به آن ها اشاره خواهيم نمود مي توانيد مدت زمان بيشتري از کابينت هاي خودتان استفاده کنيد .
در ابتدا بايد اين را مد نظر داشته باشيد که اگر کابينت آشپزخانه تان خراب شده است و داراي مشکل مي باشد ، به جاي اين که خودتان دست به کار شويد ، بهتر است از افرادي که در اين کار مهارت دارند استفاده کنيد ، تا مشکل شما را به طور کامل برطرف کنند . البته بهتر آن است که از ايجاد خرابي و مشکل پيشگيري کنيد تا آن وسيله نياز به تعمير نداشته باشد ؛ برخي از کابينت ها فلزي اند و مقاوم در برابر آب هستند ، ولي برخي ديگر چوبي و يا از مواد MDF مي باشند و در اثر تماس با آب به مرور مي پوسند و از بين مي روند . اگر کابينت هاي منزل شما از جنس چوب هستند ، هيچ وقت براي تميز کردن آن ها از آب استفاده نکنيد . به جاي اين کار از مواد شوينده مناسب و يک دستمال نم دار استفاده نماييد . در کابينت هاي فلزي که قبلا مورد استفاده قرار مي گرفتند امکان زنگ زدگي وجود داشت .
بهتر است در انتخاب و ساخت کابينت ، از نوع مرغوب و مناسب آن تهيه کنيد . بعضي از قسمت ها مثل کابينت هاي اطراف سينک ظرفشويي به طور معمول در معرض رطوبت بيشتري قرار دارند و خيلي سريع هم خيس مي شوند ، براي همين بهتر است براي اين قسمت ها از جنسي استفاده شود که در برابر آب مقاوم باشند . علاوه بر اين موارد ، هميشه بعد از پايان کارتان تمامي قسمت هاي کابينت را با يک دستمال خشک کنيد تا آبي روي آن ها باقي نماند .
حتي از صفحات کابينت از نوع ضد آب هم باشد ، باز نبايد روي آن به صورت مستقيم آب بريزيد و يا با آب کابينت را بشوييد ، زيرا در هر صورت آب و رطوبت عمر کابينت را مي کاهد . يکي ديگر از عواملي که باعث آسيب رساندن به کابينت ها مي گردد حرارت مي باشد ؛ براي همين ماهي تابه ، قابلمه ، و ظروف داغ را به صورت مستقيم بر روي کابينت قرار ندهيد و مراقب اين باشيد که صفحات آن ها حرارت نبينند .
برروي صفحات کابينت ها به صورت مستقيم گوشت ، نان ، مرغ و... را برش نزنيد . با اين کار باعث مي شويد که روي صفحه کابينت خش بيفتد و ظاهري نامناسب به خودش بگيرد و به مکاني مناسب براي تجمع باکتري ها و آلودگي هاي مختلف مبدل گردد .
به لولاهاي در کابينت ها توجه کنيد و نقاطي که لازم است را روغن کاري کنيد تا بر عمر آن ها اضافه گردد .
توجه داشته باشيد که پايه هاي کابينت ها با يکديگر متناسب و هم اندازه باشند و در صورت نياز آن ها را تنظيم کنيد . توصيه مي شود که اشياي تزييني که داراي آهن ربا هستند را روي کابينت ها به هيچ عنوان نگذاريد زيرا اين کار به مرور زمان کابينت را خش دار مي کند . به خصوص اگر کابينت از نوع فلزي باشد .