چطور از کابینت های خانه نگهداری کنیم؟

با در نظر داشتن هزينه بالاي خريد يا تعويض کابينت بهتر است بيشتر به فکر مراقبت و نگهداري از آنها باشيد تا مدت زيادي بتواند بخوبي روز اول براي شما کار کند.
آشپزخانه قلب هر خانه است؛ حتما شما هم بارها اين جمله را شنيده ايد و به آن اعتقاد داريد. آشپزخانه مي تواند کوچک يا بزرگ باشد؛ همچنين قديمي و ساده يا مدرن و مجلل. آنچه ميان همه اين آشپزخانه ها مشترک است و اهميت دارد، چيدمان لوازم و ظروف مورد نياز خانم خانه است، بنابراين نبايد از نقش کابينت هاي آشپزخانه غافل شد. کابينت هايي که مي تواند همه ظرف ها را داخل خود جاي دهد و کار خانم خانه را راحت تر کند.
البته علاوه بر اين ويژگي، به تازگي کابينت هاي آشپزخانه به بخشي از چيدمان و دکوراسيون خانه هم تبديل شده است.
در دوراني که مادربزرگ هاي ما در آشپزخانه ها کار مي کردند، خبري از کابينت هاي امروزي نبود و صندوق هاي چوبي، ظروف مختلف را درون خودشان جاي مي دادند، ولي اين روزها کابينت هاي متنوع و متفاوتي در بازار وجود دارد که تنها وظيفه جا دادن ظروف به عهده آنها نيست و نقش مهمي هم در زيبايي و دکوراسيون خانه دارند، بخصوص وقتي آشپزخانه اپن باشد، اهميت رنگ و شکل کابينت در زيبايي فضاي خانه دوچندان مي شود.

 

مراقبت بهتر، عمر طولاني تر
متاسفانه بعضي از خانواده ها نمي دانند چطور بايد از کابينت ها نگهداري کنند، بنابراين کاملا طبيعي است که کابينت در اين خانه ها خيلي زود از کار مي افتد و خراب مي شود. البته با در نظر داشتن هزينه بالاي خريد يا تعويض کابينت بهتر است بيشتر به فکر مراقبت و نگهداري از آنها باشيد تا مدت زيادي بتواند بخوبي روز اول براي شما کار کند.

اول از همه به ياد داشته باشيد در صورتي که کابينت آشپزخانه خراب شد و مشکلي برايش پيش آمد، به جاي اين که خودتان آن را تعمير کنيد، حتما از فردي که در اين کار مهارت دارد، کمک بگيريد تا مشکل به طور کامل حل شود.

البته باز هم مانند بقيه امور زندگي و خانه، بهتر است ابتدا از ايجاد خرابي و مشکل پيشگيري کنيد تا نيازي به تعمير نباشد؛ به عنوان مثال محافظت از در و صفحات کابينت در برابر آب و حرارت نکته مهمي است که نبايد فراموش شود؛ بعضي از کابينت ها فلزي هستند و در مقابل آب مقاوم، ولي جنس بعضي ديگر چوبي است و اگر با آب تماس داشته باشد، خيلي زود مي پوسد و از بين مي رود. بنابراين اگر کابينت هاي خانه شما هم چوبي است، هيچ وقت آن را با آب تميز نکنيد. به جاي اين کار مي توانيد از مواد شوينده مناسب و دستمال نمدار کمک بگيريد.
همچنين بهتر است هنگام خريد يا ساخت کابينت، جنس مرغوب و مناسبي انتخاب کنيد. برخي از قسمت ها مانند کابينت هاي اطراف سينک ظرفشويي معمولا در معرض رطوبت بيشتري قرار دارند و خيلي زود خيس مي شوند، به همين دليل بهتر است جنس اين قسمت ها طوري انتخاب شود که در برابر آب مقاوم باشد. علاوه بر اين، هميشه پس از اتمام کارتان تمام قسمت هاي کابينت را خشک کنيد تا آب روي آن نماند.
البته اگر صفحات کابينت ضدآب باشد، باز هم نبايد به طور مستقيم روي آن آب بريزيد و به اين شيوه کابينت را بشوييد، چون در هر صورت رطوبت، عمر آن را کم مي کند.يادتان باشد حرارت هم عامل مهمي است که موجب آسيب ديدن کابينت ها مي شود. بنابراين سعي کنيد قابلمه، ماهيتابه و کلا ظرف هاي داغ را مستقيم روي کابينت نگذاريد و مراقب باشيد صفحات آن حرارت نبيند.
گوشت، مرغ، نان و... را هم نبايد مستقيم روي کابينت برش دهيد. با اين کار نه تنها روي صفحه کابينت خش مي افتد و ظاهر نامناسبي پيدا مي کند؛ بلکه به مکان مناسبي براي تجمع آلودگي هاي مختلف نيز تبديل مي شود.