نکات طلایی برای خرید کابینت

کابينت خوب و با دوام در قلب خانه نقش مهمي در زيبايي آشپزخانه و خانه ايفا مي کند. شناخت دقيق اجزاي تشکيل دهنده يک کابينت نقش بسيار مهمي در انتخاب يک کابينت خوب دارد.

اجزاي اصلي تشکيل دهنده کابينت
صفحه کابينت: در حال حاضر پنج نوع صفحه کابينت در بازار ايران موجود است: صفحه کابينت MDF ?? ميل، روکش HPL صفحه نئوپان، روکش HPL صفحه MDF، روکش ملامينه صفحه پلي وود (Poly Wood)، روکش HPL صفحه سنگ مصنوعي تمام اکريليک (Solid Surface)
در کابينت: در زمينه توليد در کابينت، مي توان از دو محصول مرغوب ساخت کشور ترکيه نام برد که البته يک شرکت ايراني نيز به تازگي اقدام به توليد اين نوع درها کرده است. ضخامت اين درها بر خلاف درهاي معمولي، ?? ميل است که با روکش PVC داراي ? تيپ و تنوع رنگي بيش از ?? رنگ است. نوع ديگري از درهاي کابينت نيز اخيراً به بازار وارد شده که هايگلوس نام دارد. اين درها همان مشخصات فوق را دارد ولي در رنگ آميزي آن از رنگ هاي براق شبيه رنگ هاي تمام پلي استر (شيشه اي) استفاده شده که جذابيت خاصي در ترکيب کابينت ايجاد مي کند.

بدنه کابينت: در زمينه بدنه کابينت بايد به دو نکته کلي توجه داشت: جنس بدنه بايد با روکش ملامينه باشد و دوم اينکه لبه بدنه با نوار پوشيده شده باشد. در بازار، کابينت ها اکثراً با بدنه نئوپان و روکش کاغذ و نوار اطويي ساخته مي شود که در مجموع کيفيت مناسبي ندارد و استفاده از اين نوع بدنه توصيه نمي شود. در واقع بهتر است جنس بدنه نيز از نوع MDF انتخاب شود.

 

مشخصات صفحه کابينت
صفحه کابينت بيشترين سطحي است که در تماس با آب قرار دارد؛ به همين دليل اجزاء تشکيل دهنده آن بايد از مقاومت بالايي در برابر آب برخوردار باشد؛ روکش هاي HPL که مقاومت بالايي در برابر آب و خراش به وسيله اشياء نوک تيز دارد، براي کابينت مناسب است. بر همين اساس معمولاً صفحات نئوپان که داراي مقاومت کم در مقابل آب و حرارت هستند پيشنهاد نمي شود، درباره صفحات MDF با روکش ملامينه هم بايد گفت که اين صفحات به دليل روکش ملامينه داراي خش پذيري و فرسايش زودهنگام است و براي کابينت مناسب نيست؛ بنابراين بهترين پيشنهاد براي انتخاب صفحه کابينت، همان صفحات ?? ميل MDF با روکش HPL است که از لحاظ کيفيت و مقاومت در برابر آب و خراشيدگي به وسيله اشياء نوک تيز قابل اطمينان است. اخيراً محصول جديدي تحت عنوان پلي وود به بازار کابينت عرضه شده که از چوب و پلاستيک ساخته شده و برخلاف صفحه کابينت، دوبل نبوده و به صورت يک لايه در ضخامت هاي ?? ـ ?? ميليمتر توليد مي شود و از اين نظر، نسبت به صفحه MDF با مشکل جدا شدن دوبل لايه ها مواجه نخواهد شد و در برابر رطوبت نيز داراي مقاومت و طول عمر بيشتري است. از مشخصات ديگر اين محصول مي توان به بدون درز بودن، نامحدود بودن در ابعاد، قابليت تعمير، مقاوم در برابر آتش، رطوبت و مواد شيميايي، خاصيت آنتي باکتريال، وزن سبک، ضد لک و بهداشتي بودن اشاره کرد که به نظر مي رسد محصولي کامل و ايده آل را تشکيل مي دهد.

صفحه تمام اکرليک سنگ مصنوعي، نوع ديگري از صفحات روي کابينت است که اخيرا به بازار آمده و به دليل اينکه از مواد مصنوعي ساخته شده، داراي طرح و تنوع رنگي زيادي است. از مزاياي قابل توجه اين صفحات مي توان، يکپارچه بودن و عدم وجود درز در سطح آن را نام برد. همچنين، شکل پذيري بسيار زياد اين محصول، ارائه طرح هاي متنوع از سوي طراحان را ميسر کرده است.

 

نکاتي براي خريد کابينت:
کابينت با اشغال بخش عظيمي از ديوارها و کف، يکي از تأثيرگذارترين عوامل در دکوراسيون آشپزخانه محسوب مي شود، بنابراين دقت در خريد و نصب آن بسيار با اهميت است. نکات زير اطلاعاتي درخصوص نوع رنگ، طرح، کاهش هزينه ها و چگونگي استفاده بهينه از فضاي آشپزخانه را در هنگام خريد کابينت در اختيار شما قرار مي دهد:

در شرايطي که آشپزخانه شما فضاي نورگير کمي دارد يا اصلاً نورگير ندارد، مي توانيد از سقف هاي کاذب استفاده کرده و با نور يک لامپ کم مصرف بزرگ، تمام نور آشپزخانه خود را تأمين کنيد. البته استفاده از اين سقف هاي کاذب زيبايي بيشتري را براي آشپزخانه شما همراه مي آورد.

اگر فضاي منزل شما کوچک است و جايي براي قرار دادن ميز نهار خوري نداريد، مي توانيد قسمتي يا تمام پيشخوان را به صورت ميز بسازيد تا هم آشپزخانه شما بزرگ تر جلوه کند و هم اينکه صاحب يک ميز نهار خوري در فضاي کوچک شده باشيد. لازم به ذکر است که جنس اين ميز مي تواند از شيشه يا چوب باشد.

رنگ هايي که شما براي کابينت انتخاب مي کنيد بسيار مهم است. همواره بيش از دو رنگ استفاده نکنيد. بهره گيري از رنگ هاي مکمل کار شما را بسيار جذاب خواهد کرد. مي توانيد براي فضاهاي کوچک و کم نور، از رنگ هاي روشن و گرم يا تلفيقي از رنگ سرد و گرم که رنگ گرم آن غالب تر باشدبه کار بريد. از رنگ هاي بسيار تند مانند قرمز، آبي کاربني و... استفاده نکنيد زيرا رنگ هايي از اين قبيل در مدت زمان کوتاهي چشم را خسته خواهد کرد و ديگر آن لذتي که در روزهاي اول از دکوراسيون آشپزخانه تان مي برديد نخواهيد برد.
اگر فضاي آشپزخانه شما سقفي کوتاه دارد سعي کنيد از چوب هايي که خطوط عمودي دارند و دستگيره هاي بلندي که به صورت عمودي نصب شده اند استفاده کنيد. در صورتي که آشپزخانه شما سقفي بلند دارد، سعي کنيد از چوب هايي با خطوط افقي استفاده کنيد. رنگ هايي که شما براي کابينت ها انتخاب مي کنيد بسيار مهم است. در کابينت هايي که درِ آنها MDF است سعي کنيد از دو رنگ تجاوز نکنيد، ولي در کابينت هايي که درِ آنها پروفيل (قاب دار) است دورنگ يا سه رنگي که با هم هارموني داشته باشند، کار شما را بسيار جذاب خواهد کرد و البته در آشپزخانه هايي که سقف کوتاهي دارند مي توان HPL يا همان داخل قاب را چوبي انتخاب کرد که راه هاي عمودي داشته باشد.
سعي کنيد در کابينت هاي پروفيل از HPL کرکره اي استفاده نکنيد، زيرا اگر آلودگي و روغن موجود در آشپزخانه به شيار کرکره ها نفوذ کند، تميز کردن آن بسيار دشوار يا گاهي غيرممکن است. اگر بدنه کابينت هاي خود را لِترون انتخاب کرده ايد، يادتان باشد حتماً بدنه زير سينک خود را MDF استفاده کنيد.