عمر کابینت ها را چگونه افزایش دهیم؟

کابينت‌ها هم مانند تمامي‌ وسايل منزل به مراقبت احتياج دارند. فرقي هم نمي‌کند که از جنس چوب باشند يا فلز.اگر مي‌خواهيد دوام کابينت‌هاي‌تان بيشتر باشد، به اين نکات توجه کنيد.
کابينت‌ها هم مانند تمامي‌ وسايل منزل به مراقبت احتياج دارند. فرقي هم نمي‌کند که از جنس چوب باشند يا فلز. شما بايد به طور دائم آنها را تميز و مرتب کنيد تا بتوانيد زيبايي آنها را حفظ کنيد و به عمر آنها بيفزاييد. اگر مي‌خواهيد دوام کابينت‌هاي‌تان بيشتر باشد، به اين نکات توجه کنيد:
کابينت‌ها را به طور منظم تميز کنيد. به دليل تراکم ظروف و مواد غذايي، کابينت‌ها محل مناسبي براي تجمع و ورود مورچه، سوسک و انواع جانوران موذي است.
اگر نوارهاي لبه کابينت‌هاي چوبي‌تان يا قسمتي از روکش آنها کنده شده آنها را در اولين فرصت تعمير کنيد. به خصوص اگر اين آسيب مربوط به کابينت زير‌ظرفشويي باشد. اين قسمت‌هاي آسيب‌ديده، آب را به بخش‌هاي داخلي چوب کابينت هدايت مي‌کند و به آن آسيب مي‌رساند.
پيشخوان آشپزخانه به طور معمول محلي براي قرار گرفتن وسايل سنگيني مانند مايکروويو و غذاساز است. اگر وسايل اين چنيني وزن زيادي دارند، هر از چندگاهي آنها را جابه‌جا کنيد و آنها را براي طولاني‌مدت روي پيشخوان کابينت‌ها قرار ندهيد.

 

قاشق‌ها، چنگال‌ها و در مجموع تمامي‌ ظرف‌ها را بعد از اينکه به طور کامل خشک شدند درون کابينت‌ها قرار بدهيد. ظروف خيس به ديواره داخلي کابينت‌ها آسيب مي‌رساند.

 

در طبقه‌هاي کابينت بيش از اندازه ظرف نچينيد. بسياري از کابينت‌ها طبقاتي فلزي دارند يا چوبي‌اند و با تعدادي پيم کوچک به بدنه کابينت متصل مي‌شوند. به همين خاطر اگر بيش از اندازه سنگين شوند، قوس پيدا مي‌کنند و ممکن است به صورت ناگهاني خم شوند يا بشکنند و به دنبال آن ظرف‌هاي زيادي آسيب ببينند.

بيشتر کابينت‌هاي مدرن با روکش‌هايي ضدخش و ضدضربه پوشيده مي‌شوند اما اگر کابينت‌هاي شما قديمي ‌است و به چنين امکاني مجهز نيست، مواظب باشيد که با اشياي نوک تيز صدمه نبينند چون هم نماي صفحه‌هاي رويين کابينت شما را نازيبا مي‌کند و هم تجمع آلودگي‌ها و رشد باکتري‌ها را در پي خواهند داشت.

براي تميز کردن کابينت‌ها فقط از يک پارچه نمدار استفاده کنيد و مواد شوينده به کار نبريد اما اگر آلودگي‌هايي در سطوح کابينت‌ها وجود دارد که با آب پاک نمي‌شوند، مي‌توانيد از تميزکننده‌هاي چندمنظوره استفاده کنيد.
اگر از شکل قديمي کابينت‌هاي چوبي يا فلزي‌تان خسته شده‌ايد، مي‌توانيد از برچسب‌هاي پلاستيکي که طرح چوب دارند استفاده کنيد.