طرح هایی زیبا بر روی کابینت ها

از آنجا که کابينت هاي آشپزخانه همواره در معرض بخارات ناشي از پخت غذا قرار دارند، پس از گذشت مدتي فرسودهمي شوند و ظاهر اوليه خود را از دست مي دهند.

در سال هاي پيشين، در سيستم کابينت بندي، تنها از فلز استفاده مي شد که البته همان طور که مي دانيد فلز نيز در مجاورت مستقيم با آب و رطوبت به سرعت زنگ مي زد و آسيب مي ديد. پس از آن رفته رفته اين ماده جاي خود را در قسمت درها، به چوب داد که آنها هم مقاومت چنداني در برابر عوامل محيطي ياد شده نداشتند و با گذشت زماني نه چندان مديد، پوسته پوسته مي شدند ؛ ولي امروزه کاربرد چوب و فلز در سيستم کابينت بندي آشپزخانه ها بسيار کم شده و اين مواد جاي خود را به محصولي ديگر به نام ( Mdf (middle Density Fiber) داده اند. اين محصول نوع فشرده اي از نئوپان است که با ايجاد تغييراتي در ترکيب مواد تشکيل دهنده آن، نسبت به نئوپان از استحکام بيشتري برخودار است. Mdf ها با روکش هايي که داراي خاصيت ضدخش و ضدآب هستند پوشش مي يابند. اين ويژگي ها براي کابينت هاي آشپزخانه و حتي ديگر محيط هايي که بخارات آب به ميزان زيادي در آن مکان ها وجود دارد ( مثلاً سرويس هاي بهداشتي )، حائز اهميت است؛ لذا جايگزين شدن (mdf) به جاي چوب و فلز به دوام سرويس هاي آشپزخانه و سرويس هاي مشابه کمک مي کند.

با تمام توضيحات فوق، حال اگر کابينت هاي قديمي چوبي يا فلزي ، و يا ترکيبي از چوب و فلز به کار رفته در آشپزخانه شما در اثر مرور زمان به اصطلاح پوسته پوسته شده و ظاهري ناخوشايند يافته است، در ضمن تعويض آنها نيز برايتان امکان پذير نيست، لازم نيست نماي نازيبايي آنها را از اين به بعد نيز تحمل کنيد ؛ بلکه کافي است چند قوطي رنگ روغني ساختمان و ابزار مورد نياز براي رنگ آميزي را تهيه نماييد و دست به کار شويد.

پيش از هر کار،اولين اقدام زيرسازي است. در صورتي که پوشش نماي کابينت آسيب ديده يا احتمالاً مواردي مانند شکستگي و يا ترک خوردگي به خصوص در چوب، پيدا کرده ، ابتدا مراحل بتونه کردن و سمباده کشي را انجام دهيد و سطحي صاف جهت رنگ آميزي آماده کنيد.

رنگ آميزي سطوح بدنه کابينت يا درهاي آن را با توجه به مشخصات سطح، مي توانيد با قلم مو يا غلتک انجام دهيد. پس از آن که رنگ زمينه خشک شد مي توانيد از انواع تکنيک هاي پتينه استفاده کنيد و با تماس ضربات پارچه، اسفنج ، يا هر نوع مواد بافت دار ديگري مانند آنها، طرحي را ايجاد کنيد.

البته براي اجراي چنين تکنيک هايي معمولاً سطوح درها بستر مناسب تري هستند؛ لذا بهتر است بدنه و ديواره ها را به رنگ ساده اي پوشش دهيد و سپس درها را به رنگي متناسب و روشي دلخواه طرح دار نماييد.

در اين جا نيز به چند روش ساده و کاربردي اشاره شده است:

ـ شما مي توانيد مانند تصوير(?) از تکنيک هاي پتينه در محدوده اي خاص از در ، يا ديواره هاي کابينت استفاده کنيد. به اين ترتيب که به وسيله چسب نواري کاغذي اطراف قسمت هايي را که مي خواهيد توسط يکي از اين تکنيک ها طرح دار شود، بپوشانيد و يا به اصطلاح ماسکه کنيد ؛ سپس طرح مورد نظر را که در داخل اين محدوده ايجاد شده، اجرا کنيد.

پس از کندن چسب ها خواهيد ديد نماي کابينت آشپزخانه تان به طرزي زيبا و متفاوت آراسته شده است.

سطحِ در با رنگ سبز پـُررنگ پوشش يافته سپس با چسب نواري، دو سطح مربع شکل در ميان و نواري مستطيلي در سه وجه آن تشکيل داده اند. طرح هاي حاصل را نيز با ضربات پارچه اي آغشته به ترکيب همان رنگ سبز با سفيد و تماس با محدوده داخل چسب ها ايجاد کرده اند.

ـ کاربرد تکنيک استنسيل: شما مي توانيد طرحي متناسب و دلخواه انتخاب نماييد و به وسيله طلق ، شابلوني از آن درست کنيد. حال شابلون را در مکان هاي مورد نظر بر روي در يا بدنه کابينت و بر روي رنگ زمينه قرار دهيد و به وسيله قلم مو يا يک تکه ابر و رنگ، طرح را چاپ کنيد.

ابتدا بر روي سطح قرمز شابلوني به شکل چهارگوش نامساوي قرار داده و به وسيله آن، داخل محدوده ايجاد شده را با رنگ سفيد پوشانده اند ؛ سپس چاپ طرح مشکي بر روي همين چهارگوش سفيد انجام گرفته است. در واقع در اين پروژه دو بار از تکنيک استنسيل استفاده شده است.

در اين جا رنگ و نوع طرح انتخابي براي چاپ به سبک مدرن است شما مي توانيد با توجه به سبک آشپزخانه تان طرح و رنگي متناسب انتخاب کنيد.