رنگ کابینت آشپزخانه

رنگ يکي از مهمترين عناصر اتاق است، زيرا اولين چيزي که به نظر افراد مي رسد رنگ آنجا است. هر رنگ علاوه بر زيبايي حس خاصي به اتاق مي دهد که در دکوراسيون بايد به اين نکته توجه بسيار زيادي شود. براي رنگ آميزي کابينت از رنگ هاي بسيار زيادي استفاده ميشود که مي توان آنها را به طور کلي به رنگهاي روشن، متوسط و تيره تقسيم کرد، که هر کدام از اين رنگها خصوصيات متفاوتي دارند.

•رنگهاي روشن، نور را به خوبي منعکس کرده و با رنگهاي ديگر سازگاري خوبي دارند، اما بايد در نظر داشته باشيد که زودتر کثيفي را نشان مي دهند. از اين رو، براي رنگ کابينت آشپزخانه بهتر است از کرم متمايل به سفيد آن استفاده شود.
•رنگهاي متوسطي که براي رنگ کابينت آشپزخانه استفاده مي شوند، کثيفي را به خوبي پنهان مي کنند و به خوبي خود را نشان مي دهند، اما اگر تعداد کابينت ها زيادي باشد رنگها اثر و خاصيتشان را از دست مي دهند، در اين موقعيت بايد از کابينت هايي با طرحهاي پيچيده استفاده کنيد تا جلوه ي خوبي داشته باشند.
•رنگهاي کدر و تيره، درخشش و ظاهر خوبي داشته و به محيط حس صميميت مي بخشد، اما اين رنگ کابينت آشپزخانه نور را منعکس نکرده و اتاق را تاريک مي کنند. در اين حالت اگر آشپزخانه ي شما بزرگ است بهتر است از طرح چوب تيره استفاده کنيد.
مي توانيد از رنگها به طور ترکيبي نيز استفاده کنيد، مثلاً رنگ کابينت هاي پائين معمولاً تيره تر مثل خاکستري و رنگ کابينت هاي بالا روشن تر مثل سفيد باشد.

در زير برخي از رنگهاي پر طرفدار آمده است:
سفيد:
رنگ سفيد به دليل اينکه نور را به خوبي منعکس مي کند، رنگ محبوبي در کابينت آشپزخانه است. بعلاوه سفيد رنگ تميز و ساده اي است. البته در انتخاب اين رنگ بايد نهايت دقت را داشته باشيد، زيرا اگر سفيد خوشرنگي انتخاب نکنيد کابينت ها خوب به نظر نمي آيند. بهتر است از رنگ سفيد در کابينت هاي فلزي استفاده کنيد.

قهوه اي:
اين رنگ، رنگ کابينت هاي چوبي از جنس بلوط يا توس است که به اتاق شکوه خاصي مي دهد. کابينتهاي قهوه اي رنگ را مي توان در اکثر کابينت سازي ها يافت. به دليل تيرگي ذاتي، کثيفي را نشان نمي دهد و مي تواند با رنگهاي زيادي ترکيب شود و با اين حال زيبايي خود را حفظ کند.

قرمز:
رنگ قرمز گرچه از رنگهاي سنتي کابينت نيست اما طرفداران خاص خود را دارد. قرمز خصوصاً براي آشپزخانه هاي کوچک بسيار مناسب است، البته اگر از اين رنگ به خوبي استفاده نشود زيبايي اتاق را از بين مي برد. براي حل اين مشکل بايد تمام کابينت ها را قرمز کرده و باقي وسايل آشپزخانه را سفيد يا سياه انتخاب کنيد و بهتر است کابينت ها نيز فلزي باشند.

سفيد آنتيک:
سفيد آنتيک رنگ کلاسيکي است که هيچ وقت از مد خارج نشده و با رنگ هاي ديگر به خوبي ترکيب مي شود. اين رنگ به خوبي فضا را روشن کرده و با اکثر چوبها به خوبي هماهنگ مي شود. اين رنگ را مي توان با اکثر رنگها مانند لاجوردي، قرمز، آبي، زرد پر رنگ و سياه ترکيب کرد. برخلاف سفيد ساده، سفيد آنتيک لکه ها را نشان نداده و ظاهر آشپزخانه را بهتر مي کند.

لاجوردي
اين رنگ هر آشپزخانه اي را تبديل به محيطي آرامش بخش و راحت مي کند و حس لطافت طبيعت را به محيط منتقل مي کند. مي توانيد بر مبناي ميزان رنگ مورد نظر، از آبي کمرنگ تر تا پر رنگ تر آنرا استفاده کنيد. اين رنگ به خوبي با انواع چوب کاج و رنگ هاي سفيد، کرم يا زرد پر رنگ ترکيب مي شود. مزيت اصلي اين رنگ اين است که مي توان با کمک آن به کابينت هاي قديمي و مندرس زندگي دوباره داد.

زرد:
اين رنگ به کابينت ظاهري آرام و پر تراوت مي دهد و آشپزخانه را چنان زيبا مي کند که هرگز نمي خواهيد آنجا را ترک کنيد. اين رنگ با اغلب روکش هاي چوبي سازگار است و با رنگهاي ديگر مانند آبي، سبز و سياه کمرنگ به خوبي ترکيب مي شود. اين رنگ مانند سفيد آنتيک هميشه محبوب بوده و خواهد بود.