دستورالعمل انتخاب و نگهداری از کابینت ها

کابينت ها از اجزاي اصلي دکوراسيون يک آشپزخانه به شمار مي روند که طي سال هاي اخير هم از لحاظ جنس و هم از نظر شکل، انواع متفاوتي از آنها به بازار عرضه شده است. اگر دقت کرده باشيد در بدو ورود به فضاي يک آشپزخانه آنچه بيش از هر چيز در نگاه اول جلب توجه کرده و به چشم مي آيد شکل و رنگ کابينت ها است که ممکن است سرتاسر يا بخش قابل توجهي از ديوارهاي آشپزخانه را اشغال کرده باشند. بنابراين، انتخاب شکل، جنس و رنگ مناسب براي کابينت ها به جهت اهميت و فضايي که از سوي آنها در آشپزخانه اشغال مي شود، نقش بسيار مهمي در دکوراسيون فضاي آشپزخانه يک واحد مسکوني دارد. اين هفته مطالب کليدي براي انتخاب و همچنين نحوه نگهداري از کابينت هاي آشپزخانه ارائه مي شود.

شناخت اجزاي اصلي کابينت ها
با توجه به اينکه انتخاب يک کابينت خوب و مناسب نقش قابل توجهي در زيبايي و کارآيي فضاي آشپزخانه منزل شما ايفا مي کند و آشپزخانه يکي از اجزاي اصلي يک واحد مسکوني است که ساعات مهمي از روز و شب فرد يا افرادي اوقات خود را در آن سپري مي کنند، بهتر است قبل از انتخاب آن شناخت درستي راجع به اجزاي اين عضو جدانشدني از آشپزخانه تان داشته باشيد.
يک کابينت از سه جزء اصلي يعني در کابينت، بدنه کابينت و صفحه کابينت تشکيل شده است.
علاوه بر انواع رايج درهاي کابينت که در اغلب واحدهاي مسکوني ديده مي شود برخي از درهاي جديد با ضخامت ?? ميلي متر و روکش پي وي سي داراي شش تيپ مختلف و تنوع رنگي بيش از بيست رنگ در بازار ايران موجود هستند. نوع ديگري از درب هاي کابينت آشپزخانه نيز که به تازگي به بازار ايران وارد شده علاوه بر برخورداري از مشخصات گفته شده، از روکش هايي با جنس براق شبيه رنگ هاي پلي استر (براق) ساخته شده اند که جذابيت خاصي در ترکيب بندي کابينت آشپزخانه ايجاد مي کند.

درمورد بدنه کابينت بايد به دو نکته مهم توجه کرد. اول اينکه جنس بدنه کابينت بايد با مغز ام دي اف يا نئوپان و با روکش ملامينه ساخته شده باشد و نکته دوم اينکه لبه بدنه کابينت نوارکاري شده باشد تا نماي زيبايي به کار بدهد، البته رنگ نوارکاري بايد همرنگ و يا متناسب با رنگ کابينت باشد. در بازار ايران، کابينت ها اکثرا با بدنه نئوپان و روکش کاغذي و نوار اطويي ساخته مي شوند که اين نوع کابينت کيفيت خوبي ندارد و استفاده از اين نوع بدنه در کابينت آشپزخانه شما توصيه نمي شود، يعني بهتر است جنس بدنه کابينت نيز از نوع MDF انتخاب شود، برخي از توليدکنندگان کابينت براي ارزان تر شدن کابينت بدنه را از جنس نئوپان استفاده مي کنند، ولي چون مشتريان قادر به شناسايي نمي باشند متوجه نمي شوند.

همچنين، در حال حاضر در بازار ايران پنج نوع صفحه کابينت موجود است که با توجه به نياز، سليقه، کيفيت مورد نظر و بودجه اي که براي اين منظور مد نظر داريد مي توانيد يکي از آنها را انتخاب کنيد.
البته توجه داشته باشيد که صفحه کابينت داراي بيشترين سطح تماس با آب است و به همين خاطر تمام اجزاي تشکيل دهنده صفحه کابينت بايد داراي مقاومت بالايي در برابر آب و رطوبت باشد. روکش هاي اچ پي ال داراي مقاومت بالايي در برابر آب و خراشيدگي به وسيله اشياي نوک تيز است و براي صفحه کابينت مناسب مي باشند. به همين جهت صفحات نئوپاني که داراي مقاومت بسيار کمي در مقابل آب، رطوبت و خراشيدگي مي باشند پيشنهاد نمي شود.
درباره صفحات از جنس MDF با روکش ملامينه هم بايد به اين مورد توجه داشت که اين صفحات به دليل روکش ملامينه، قابليت خش پذيري دارند و براي صفحه کابينت چندان مناسب نيست.
پس بهترين پيشنهادي که براي انتخاب صفحه کابينت مي توان داد همان صفحات ?? ميليمتر MDF با روکش HPL است که هم از لحاظ کيفيت و هم از لحاظ مقاومت در برابر آب و خراشيده شدن به وسيله اشياء نوک تيز قابل اطمينان هستند.