آنچه درباره کابینت نمی دانستید

کابينت چوبي، فلزي، ام دي اف يا آلومينيومي؟ شما کدام را مي پسنديد؟ احتمالا شما هم از بين اين کابينت ها نوع ام دي اف را که چندسالي است زينت بخش آشپزخانه ها شده انتخاب مي کنيد چون روکش هاي زيبا و خيره کننده اين نوع کابينت ها جلوه اي زيبا به آشپزخانه مي دهد اما آيا کابينت ها هم مي توانند ما را بيمار کنند؟ آيا کابينت ها مي توانند موجب به خطر انداختن سلامتي ما و اعضاي خانواده ما شوند؟ ...

قبل از هر چيز بهتر است درباره اين پديده نه چندان نوظهور کمي بيشتر بدانيم. ام دي اف، به معني «فيبر يا الياف با چگالي يا تراکم متوسط» است که از ذرات به هم چسبيده چوب تهيه مي شود. اين ذرات چوب توسط «رزين» که نوعي چسب صنعتي است در درجه حرارت بالا و در حالي که تحت فشار زياد قرار مي گيرند به يکديگر چسبيده و ام دي اف را به وجود مي آورند.

مزاياي ام دي اف
اين ترکيب در برابر رطوبت هوا مقاوم است و آسيب زيادي نمي بيند و به همين علت کاربرد آن در محيط آشپزخانه که هنگام آشپزي رطوبتش بالا مي رود، منطقي و مناسب به نظر مي رسد. علاوه بر ساخت کابينت، از اين ترکيب در ساخت مبلمان، ميز و صندلي، دکور و کف سازي اتاق ها نيز استفاده مي شود. ام دي اف در برابر حرارت فوق العاده مقاوم و عايقي مناسب در برابر صدا است. هرچند در ساخت ام دي اف از برخي مواد شيميايي استفاده مي شود که مانند فرمالدييد ممکن است مقداري آلودگي هوا به همراه داشته باشد اما چون در ساخت آن از ضايعات دورريختني چوب استفاده مي شود، به جلوگيري از قطع درختان و همچنين به پاکيزگي محيط زيست نيز کمک زيادي مي کند. در اغلب کشورها، ساخت ام دي اف به اين خاطر که نوعي بازيافت مواد دورريختني را به دنبال دارد طرفداران زيادي دارد و مردم و دوستداران محيط زيست از اين صنعت حمايت مي کنند.

مضرات ام دي اف
آنچه ام دي اف را کمي براي سلامتي خطرناک مي کند فرمالدييد به کار رفته در رزيني است که ذرات چوب را به يکديگر مي چسباند. از اين رو سازمان هاي استاندارد و فعالان ايمني و بهداشت کار، به سازندگان اين ترکيبات توصيه مي کنند از مقدار کمتري فرمالدييد در رزين ها استفاده کنند. فرمالدييد ماده اي به شکل گاز يا مايع و بدون رنگ همراه با بوي تند شبيه به بوي ادويه جات است. فرمالدييد خالص در ?? درجه سانتي گراد آتش مي گيرد و بخارات آن مي تواند باعث انفجار شديدي شود. فرمالدييد موجب اختلالات دستگاه تنفسي، بروز آسم، سرطان بيني و يا سرطان هاي ديگر در افرادي که با اين ماده تماس دارند، مي شود. اين ماده در صورتي که روي پوست دست و صورت بريزد موجب خوردگي و آسيب شديد به پوست مي شود. هرچند مقدار فرمالدييد به کار رفته در ساخت ام دي اف به اندازه اي نيست که باعث نگراني زيادي شود اما بخار شدن فرمالدئيد به کار رفته در آن مي تواند هواي خانه را آلوده کند و موجبات برخي از اختلالات تنفسي را به خصوص در کودکان فراهم آورد. مهندسين چوب، براي پوشاندن سطح ام دي اف از لايه هايي زيبا که عمدتاً از جنس وينيل هستند، استفاده مي کنند.

اين ترکيبات نيز با بخار شدن مي توانند موجبات آلودگي هواي خانه را فراهم کنند و اختلالات تنفسي خفيفي را در افراد و به خصوص کودکان و سالمندان به وجود آورند.